Vishay/Dale RWR89SR180FSS73
RWR89SR180FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR180FSS73
Brief Description
RES 0.18 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR180FSS73.pdf
Availability of RWR89SR180FSS73
QUANTITY
RWR89SR180FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR180FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR180FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR180FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR180FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR180FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR180FSS73
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf