Vishay/Dale RWR89SR180FSS73
RWR89SR180FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR180FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR180FSS73.pdf
Availability of RWR89SR180FSS73
QUANTITY
RWR89SR180FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR180FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR180FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR180FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR180FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR180FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR180FSS73
CABLE D-SUB - AMM25B/AE25M/X datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
575VAC DRIVE,40HP,IP20,W/O BRK datasheet.pdf