Vishay/Dale RWR89SR200FSB12
RWR89SR200FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR200FSB12
Brief Description
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR200FSB12.pdf
Availability of RWR89SR200FSB12
QUANTITY
RWR89SR200FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR200FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR200FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR200FSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR200FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR200FSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR200FSB12
VARISTOR 640V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
BOARD SERIAL-ETHERNET 512K FLASH datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf