Vishay/Dale RWR89SR221FSBSL
RWR89SR221FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR221FSBSL
Brief Description
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR221FSBSL.pdf
Availability of RWR89SR221FSBSL
QUANTITY
RWR89SR221FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR221FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR221FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR221FSBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR221FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR221FSBSL Details Description
Related parts for RWR89SR221FSBSL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 14DFN datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS SMD 24V datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf