Vishay/Dale RWR89SR270FRRSL
RWR89SR270FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR270FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR270FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR270FRRSL
QUANTITY
RWR89SR270FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR270FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR270FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR270FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR270FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR270FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR270FRRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 13.07"L X 9.13"W datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OPROBE X10 500MHZ W/RA 4500 SERI datasheet.pdf