Vishay/Dale RWR89SR309DRS73
RWR89SR309DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR309DRS73
Brief Description
RES 0.309 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR309DRS73.pdf
Availability of RWR89SR309DRS73
QUANTITY
RWR89SR309DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR309DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR309DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.309
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR309DRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR309DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR309DRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR309DRS73
CONN RECEPT SCA2 80POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 40KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf