Vishay/Dale RWR89SR357FSS70
RWR89SR357FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR357FSS70
Brief Description
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR357FSS70.pdf
Availability of RWR89SR357FSS70
QUANTITY
RWR89SR357FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR357FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR357FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.357
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR357FSS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR357FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR357FSS70 Details Description
Related parts for RWR89SR357FSS70
CONN HEADER .100 DUAL R/A 10POS datasheet.pdf