Vishay/Dale RWR89SR360FRRSL
RWR89SR360FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR360FRRSL
Brief Description
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR360FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR360FRRSL
QUANTITY
RWR89SR360FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR360FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR360FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR360FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR360FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR360FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR360FRRSL
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED BLUE 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 208 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf