Vishay/Dale RWR89SR360FSRSL
RWR89SR360FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR360FSRSL
Brief Description
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR360FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR360FSRSL
QUANTITY
RWR89SR360FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR360FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR360FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR360FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR360FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR360FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR360FSRSL
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 970MA 120 MOHM datasheet.pdf
BSPSW1120LB BLK 1.50" BRDSLV datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
470UF 63V 12,5X20 datasheet.pdf