Vishay/Dale RWR89SR383FSRSL
RWR89SR383FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR383FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.383 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR383FSRSL.pdf
Availability of RWR89SR383FSRSL
QUANTITY
RWR89SR383FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR383FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR383FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.383
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR383FSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR383FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR383FSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR383FSRSL
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC AFE 8/10BIT 7.5MSPS 48-TQFN datasheet.pdf
OSC XO 240.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC SILICON TUNER HYBRID 40HVQFN datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf