Vishay/Dale RWR89SR523FRB12
RWR89SR523FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR523FRB12
Brief Description
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR523FRB12.pdf
Availability of RWR89SR523FRB12
QUANTITY
RWR89SR523FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR523FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR523FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR523FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR523FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR523FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR523FRB12
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf