Vishay/Dale RWR89SR523FRB12
RWR89SR523FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR523FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR523FRB12.pdf
Availability of RWR89SR523FRB12
QUANTITY
RWR89SR523FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR523FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR523FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.523
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR523FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR523FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR523FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR523FRB12
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 9V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 258MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIPLEXER 2.4GHZ/5GHZ WLAN 1005 datasheet.pdf
03P MTA100 HDR ASSY F/L datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf