Vishay/Dale RWR89SR590FRS70
RWR89SR590FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR590FRS70
Brief Description
RES 0.59 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR590FRS70.pdf
Availability of RWR89SR590FRS70
QUANTITY
RWR89SR590FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR590FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR590FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR590FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR590FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR590FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR590FRS70
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 31POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf