Vishay/Dale RWR89SR604DRB12
RWR89SR604DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR604DRB12
Brief Description
RES 0.604 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR604DRB12.pdf
Availability of RWR89SR604DRB12
QUANTITY
RWR89SR604DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR604DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR604DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR604DRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR604DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR604DRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR604DRB12
DIODE VAR CAP DUAL 33PF SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 2008 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 OVL datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM BLU DIFF 6" datasheet.pdf
CAMERA LINK ASSY 28 AWG 12' datasheet.pdf