Vishay/Dale RWR89SR610DRS70
RWR89SR610DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR610DRS70
Brief Description
RES 0.61 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR610DRS70.pdf
Availability of RWR89SR610DRS70
QUANTITY
RWR89SR610DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR610DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR610DRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.61
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR610DRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR610DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR610DRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR610DRS70
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 600RESOL 1M datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 400VDC SCREW datasheet.pdf
RES 145 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
BNC JACK-PLUG-JACK TEE ADAPTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf