Vishay/Dale RWR89SR649FSS70
RWR89SR649FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR649FSS70
Brief Description
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR649FSS70.pdf
Availability of RWR89SR649FSS70
QUANTITY
RWR89SR649FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR649FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR649FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR649FSS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR649FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR649FSS70 Details Description
Related parts for RWR89SR649FSS70
IC REG LDO ADJ 1.5A DPAK datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 GRN TRANSFL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
MML51 INDICATOR LENS RECT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 6-INVERTING 16SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf