Vishay/Dale RWR89SR740FRB12
RWR89SR740FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR740FRB12
Brief Description
RES 0.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR740FRB12.pdf
Availability of RWR89SR740FRB12
QUANTITY
RWR89SR740FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR740FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR740FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR740FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR740FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR740FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR740FRB12
HEAT SHRINK BLK 1/8" X 100' datasheet.pdf
RED LENS CAP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 16DIP datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW WATER CLR 0.500" datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 8-32 POST BROWN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf