Vishay/Dale RWR89SR740FRB12
RWR89SR740FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR740FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR740FRB12.pdf
Availability of RWR89SR740FRB12
QUANTITY
RWR89SR740FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR740FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR740FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR740FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR740FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR740FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR740FRB12
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN 16PT PNP INPUT 24PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 227LM 5CH MCPCB datasheet.pdf
STRIP GUIDE FRONT datasheet.pdf
THERMLLY COND ADH SQ 28MM 100/PK datasheet.pdf