Vishay/Dale RWR89SR750FSB12
RWR89SR750FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR750FSB12
Brief Description
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR750FSB12.pdf
Availability of RWR89SR750FSB12
QUANTITY
RWR89SR750FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR750FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR750FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR750FSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR750FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR750FSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR750FSB12
TRANS PNP 25V 5A TO-126 datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2.00MM UNSHFOUDED HDR datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC P600 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf