Vishay/Dale RWR89SR806FRB12
RWR89SR806FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR806FRB12
Brief Description
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR806FRB12.pdf
Availability of RWR89SR806FRB12
QUANTITY
RWR89SR806FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR806FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR806FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR806FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR806FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR806FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR806FRB12
RES ARRAY 5 RES 390K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 243V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
6 WAY HEADER VERT SHORT GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 12W datasheet.pdf