Vishay/Dale RWR89SR825FRB12
RWR89SR825FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR825FRB12
Brief Description
RES 0.825 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR825FRB12.pdf
Availability of RWR89SR825FRB12
QUANTITY
RWR89SR825FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR825FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR825FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR825FRB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR825FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR825FRB12 Details Description
Related parts for RWR89SR825FRB12
IC ADC 12BIT 1.25MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf