Vishay/Dale RWR89SR909DSRSL
RWR89SR909DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR909DSRSL
Brief Description
RES 0.909 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR909DSRSL.pdf
Availability of RWR89SR909DSRSL
QUANTITY
RWR89SR909DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR909DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR909DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR909DSRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR909DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR909DSRSL Details Description
Related parts for RWR89SR909DSRSL
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
PSOC 16K FLASH 1K 44LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 65NS 100FPBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf