Vishay/Dale RWR89SR909FRS70
RWR89SR909FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR909FRS70
Brief Description
RES 0.909 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR909FRS70.pdf
Availability of RWR89SR909FRS70
QUANTITY
RWR89SR909FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR909FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89SR909FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR909FRS70
Related LinksRWR89SR, RWR89SR909FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR909FRS70 Details Description
Related parts for RWR89SR909FRS70
BOARD TERMINAL TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
IC POT DPP 50K 256TAP 24SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP 6-DFN datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf