Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RWRS-2-A-1200
RWRS-2-A-1200 picture photo
Mfg. Part Number
RWRS-2-A-1200
Manufacturer
Product Category
Bushings, Grommets
Brief Description
GROMMET EDGE SOLID NYLON GRAY
Datasheet Download
RWRS-2-A-1200.pdf
Availability of RWRS-2-A-1200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RWRS-2-A-1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWRS-2-A-1200
Internal Part NumberEIS-RWRS-2-A-1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyBushings, Grommets
SeriesRWRS
Bushing, Grommet TypeGrommet - Edging, Solid
For Use With/Related ProductsStraight Panels
Panel Thickness0.120" ~ 0.167" (3.05mm ~ 4.24mm)
Panel Cutout DimensionsEdging - 100' L (30.48m)
Diameter - Inside-
FeaturesLubricated
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorGray
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWRS-2-A-1200
RWRS-2-A-1200 Details Description
Related parts for RWRS-2-A-1200
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 16GB datasheet.pdf
POLYSWITCH 250V 250MA HOLD SMD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
BOX PIN 110 POS .075 C/L datasheet.pdf