TDK-Lambda Americas, Inc. RWS-15A-12/A
RWS-15A-12/A picture photo
Mfg. Part Number
RWS-15A-12/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Datasheet Download
RWS-15A-12/A.pdf
Availability of RWS-15A-12/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RWS-15A-12/A Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS-15A-12/A
Internal Part NumberEIS-RWS-15A-12/A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.88" L x 1.38" W x 3.82" H (98.5mm x 35.0mm x 97.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS-15A-12/A
Related LinksRWS-15, RWS-15A-12/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS-15A-12/A Details Description
Related parts for RWS-15A-12/A
IC ENCORE MCU FLASH 48K 64LQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/08/270F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 900MA 600 MOHM TH datasheet.pdf
GT 22C 4#12 18#16 SKT RECP WAL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 100PF 250VAC 10% RADIAL datasheet.pdf