TDK-Lambda Americas, Inc. RWS300B15/CO2
RWS300B15/CO2 picture photo
Mfg. Part Number
RWS300B15/CO2
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Datasheet Download
RWS300B15/CO2.pdf
Availability of RWS300B15/CO2
QUANTITY
RWS300B15/CO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS300B15/CO2
Internal Part NumberEIS-RWS300B15/CO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS300B.igsRWS300B.stp
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS300B15/CO2
Related LinksRWS300, RWS300B15/CO2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS300B15/CO2 Details Description
Related parts for RWS300B15/CO2
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER MUX 2:4 datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.275A 75 MOHM datasheet.pdf