TDK-Lambda Americas, Inc. RWS300B24
RWS300B24 picture photo
Mfg. Part Number
RWS300B24
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
RWS300B24.pdf
Availability of RWS300B24
QUANTITY
RWS300B24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS300B24
Internal Part NumberEIS-RWS300B24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRWS-B Series of General Purpose AC-DC Power Supplies
Featured ProductRWS-B Series Power Supplies
3D ModelRWS300B.igsRWS300B.stp
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W