TDK-Lambda Americas, Inc. RWS600B36/RFO
RWS600B36/RFO picture photo
Mfg. Part Number
RWS600B36/RFO
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 601W
Datasheet Download
RWS600B36/RFO.pdf
Availability of RWS600B36/RFO
QUANTITY
RWS600B36/RFO Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS600B36/RFO
Internal Part NumberEIS-RWS600B36/RFO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS600B.igsRWS600B.stp
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts)601W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max601W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS600B36/RFO
Related LinksRWS600, RWS600B36/RFO Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS600B36/RFO Details Description
Related parts for RWS600B36/RFO
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18 OHM 2506 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf