TDK-Lambda Americas, Inc. RWS600B48
RWS600B48 picture photo
Mfg. Part Number
RWS600B48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Datasheet Download
RWS600B48.pdf
Availability of RWS600B48
QUANTITY
RWS600B48 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS600B48
Internal Part NumberEIS-RWS600B48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRWS-B Series of General Purpose AC-DC Power Supplies
3D ModelRWS600B.igsRWS600B.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS600B48
Related LinksRWS6, RWS600B48 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS600B48 Details Description
Related parts for RWS600B48
REGULATOR 6.50V VERTICA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN CIC VERT 11POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf