Linx Technologies RXM-418-LR
RXM-418-LR picture photo
Mfg. Part Number
RXM-418-LR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
RECEIVER 418MHZ LR SERIES
Datasheet Download
RXM-418-LR.pdf
Availability of RXM-418-LR
QUANTITY
RXM-418-LR Order Process
Ship out your order
Specifications of RXM-418-LR
Internal Part NumberEIS-RXM-418-LR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
FCC and Legal Considerations with Linx Radio Modules
Understanding RF Modules
Understanding Remote Control and Remote Keyless Entry
Introduction to the RF Environment
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Reference Design LibraryEVAL-418-KF: 418 MHz Keyfob Transmitter & Receiver
Standard Package25
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesLR
PackagingTube
Frequency418MHz
Sensitivity-112dBm
Data Rate (Max)10 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesLong Range
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Package / Case16-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXM-418-LR
Related LinksRXM-4, RXM-418-LR Datasheet, Linx Technologies Distributor
RXM-418-LR Details Description
Related parts for RXM-418-LR
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL 12V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 22A DFN5X6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
508 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
LED 3.5X3.5 3000K 90CRI LH351A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 910MA 241 MOHM datasheet.pdf