Linx Technologies RXM-433-LC-S
RXM-433-LC-S picture photo
Mfg. Part Number
RXM-433-LC-S
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
RECEIVER RF 433MHZ SMT
Datasheet Download
RXM-433-LC-S.pdf
Availability of RXM-433-LC-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RXM-433-LC-S Order Process
Ship out your order
Specifications of RXM-433-LC-S
Internal Part NumberEIS-RXM-433-LC-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLRXM-433-LC-S 11/May/2006
Standard Package40
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesLC
PackagingTube
Frequency433MHz
Sensitivity-95dBm
Data Rate (Max)5 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 4.2 V
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Package / Case16-SMD Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXM-433-LC-S
Related LinksRXM-43, RXM-433-LC-S Datasheet, Linx Technologies Distributor
RXM-433-LC-S Details Description
Related parts for RXM-433-LC-S
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO214AA datasheet.pdf
BUTT SPLICE NYLAKRIMP (F-764) datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 38POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HDR 14POS 2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf