Linx Technologies RXM-433-RM
RXM-433-RM picture photo
Mfg. Part Number
RXM-433-RM
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
RECEIVER RF 433MHZ
Datasheet Download
RXM-433-RM.pdf
Availability of RXM-433-RM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RXM-433-RM Order Process
Ship out your order
Specifications of RXM-433-RM
Internal Part NumberEIS-RXM-433-RM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConsiderations for Sending Data Over a Wireless Link
Understanding RF Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
SeriesRM
Packaging-
Frequency433MHz
Sensitivity-100dBm
Data Rate (Max)10 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsISM, Garage Door Openers, RKE
Current - Receiving14mA
Data InterfacePCB, Through Hole
Memory Size-
Antenna ConnectorThrough Hole
Features-
Voltage - Supply3.9 V ~ 9 V
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Package / Case7-SIP Module
Supplier Device Package7-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXM-433-RM
Related LinksRXM-4, RXM-433-RM Datasheet, Linx Technologies Distributor
RXM-433-RM Details Description
Related parts for RXM-433-RM
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf