Rohm Semiconductor RXR035N03TCL
RXR035N03TCL picture photo
Mfg. Part Number
RXR035N03TCL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT3
Datasheet Download
RXR035N03TCL.pdf
Availability of RXR035N03TCL
QUANTITY
RXR035N03TCL Order Process
Ship out your order
Specifications of RXR035N03TCL
Internal Part NumberEIS-RXR035N03TCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTSMT Package Updates 24/Dec/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs3.3nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds180pF @ 10V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageTSMT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RXR035N03TCL
Related LinksRXR035, RXR035N03TCL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RXR035N03TCL Details Description
Related parts for RXR035N03TCL
TRANS ESBT 1700V 3A TO-247-4L datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
IC SW FET BUS 24BIT EXCH 56TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-A datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE LEVER 250V datasheet.pdf