Sullins Connector Solutions RYM25DRMD-S288
RYM25DRMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RYM25DRMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RYM25DRMD-S288.pdf
Availability of RYM25DRMD-S288
QUANTITY
RYM25DRMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RYM25DRMD-S288
Internal Part NumberEIS-RYM25DRMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RYM25DRMD-S288
Related LinksRYM25DR, RYM25DRMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RYM25DRMD-S288 Details Description
Related parts for RYM25DRMD-S288
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A TO220-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IMPACT 4X10 85OHM BP INSERT TOOL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
RES 120 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf