Sullins Connector Solutions RZB100DHAS
RZB100DHAS picture photo
Mfg. Part Number
RZB100DHAS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 R/A 200 POS
Datasheet Download
RZB100DHAS.pdf
Availability of RZB100DHAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RZB100DHAS Order Process
Ship out your order
Specifications of RZB100DHAS
Internal Part NumberEIS-RZB100DHAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RZB100DHAS
Related LinksRZB10, RZB100DHAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RZB100DHAS Details Description
Related parts for RZB100DHAS
Connector Header 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.00" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 0.2 16V SMD datasheet.pdf
0.28 OHM CMOS 1.65 V to 3.6 V Single SPST Switches in SC70 IC datasheet.pdf