Seiko Instruments S-1112B44MC-L7DTFG
S-1112B44MC-L7DTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1112B44MC-L7DTFG
Brief Description
IC REG LDO 4.4V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1112B44MC-L7DTFG.pdf
Availability of S-1112B44MC-L7DTFG
QUANTITY
S-1112B44MC-L7DTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1112B44MC-L7DTFG
Internal Part NumberEIS-S-1112B44MC-L7DTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.4V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1112B44MC-L7DTFG
Related LinksS-1112B44, S-1112B44MC-L7DTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1112B44MC-L7DTFG Details Description
Related parts for S-1112B44MC-L7DTFG
IC OPAMP JFET 7.6MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA 2GHZ SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W SOD123FL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf