Seiko Instruments S-1121B29MC-N2OTFG
S-1121B29MC-N2OTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1121B29MC-N2OTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1121B29MC-N2OTFG.pdf
Availability of S-1121B29MC-N2OTFG
QUANTITY
S-1121B29MC-N2OTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1121B29MC-N2OTFG
Internal Part NumberEIS-S-1121B29MC-N2OTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1121B29MC-N2OTFG
Related LinksS-1121B29, S-1121B29MC-N2OTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1121B29MC-N2OTFG Details Description
Related parts for S-1121B29MC-N2OTFG
RES SMD 19.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOAD .350" GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 2.5 20/5W datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf