Seiko Instruments S-1122B21MC-L8GTFG
S-1122B21MC-L8GTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1122B21MC-L8GTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1122B21MC-L8GTFG.pdf
Availability of S-1122B21MC-L8GTFG
QUANTITY
S-1122B21MC-L8GTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1122B21MC-L8GTFG
Internal Part NumberEIS-S-1122B21MC-L8GTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1122B21MC-L8GTFG
Related LinksS-1122B21, S-1122B21MC-L8GTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1122B21MC-L8GTFG Details Description
Related parts for S-1122B21MC-L8GTFG
RELAY OPTOMOS 150MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SENS PROX M30 8MM DC2W-NC 5M datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HOUSING COVER-CONNECT BOTH SIDES datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf