Seiko Instruments S-1131B24PD-N4JTFG
S-1131B24PD-N4JTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B24PD-N4JTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.4V 0.3A 6HSON
Datasheet Download
S-1131B24PD-N4JTFG.pdf
Availability of S-1131B24PD-N4JTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B24PD-N4JTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B24PD-N4JTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B24PD-N4JTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.4V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B24PD-N4JTFG
Related LinksS-1131B24, S-1131B24PD-N4JTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B24PD-N4JTFG Details Description
Related parts for S-1131B24PD-N4JTFG
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 1506 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 4KV NP0 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 290MA 1.26 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/08/135 1.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 47MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
TERM SPLICE 6" datasheet.pdf