Seiko Instruments S-1131B26PD-N4LTFG
S-1131B26PD-N4LTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B26PD-N4LTFG
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.3A 6HSON
Datasheet Download
S-1131B26PD-N4LTFG.pdf
Availability of S-1131B26PD-N4LTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B26PD-N4LTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B26PD-N4LTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B26PD-N4LTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B26PD-N4LTFG
Related LinksS-1131B26, S-1131B26PD-N4LTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B26PD-N4LTFG Details Description
Related parts for S-1131B26PD-N4LTFG
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
42+42 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf