Seiko Instruments S-1131B28PD-N4NTFG
S-1131B28PD-N4NTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B28PD-N4NTFG
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6HSON
Datasheet Download
S-1131B28PD-N4NTFG.pdf
Availability of S-1131B28PD-N4NTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B28PD-N4NTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B28PD-N4NTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B28PD-N4NTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B28PD-N4NTFG
Related LinksS-1131B28, S-1131B28PD-N4NTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B28PD-N4NTFG Details Description
Related parts for S-1131B28PD-N4NTFG
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 1MHZ SSM datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE TY 75X2,2 BLA datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf