Seiko Instruments S-1131B36UC-N4VTFG
S-1131B36UC-N4VTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B36UC-N4VTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B36UC-N4VTFG.pdf
Availability of S-1131B36UC-N4VTFG
QUANTITY
S-1131B36UC-N4VTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B36UC-N4VTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B36UC-N4VTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B36UC-N4VTFG
Related LinksS-1131B36, S-1131B36UC-N4VTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B36UC-N4VTFG Details Description
Related parts for S-1131B36UC-N4VTFG
RES 10K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG11G/AF11/AFG11G datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 150VAC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1000VDC DRAWING T6 datasheet.pdf