Seiko Instruments S-1131B47UC-N5GTFG
S-1131B47UC-N5GTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B47UC-N5GTFG
Brief Description
IC REG LDO 4.7V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B47UC-N5GTFG.pdf
Availability of S-1131B47UC-N5GTFG
QUANTITY
S-1131B47UC-N5GTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B47UC-N5GTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B47UC-N5GTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B47UC-N5GTFG
Related LinksS-1131B47, S-1131B47UC-N5GTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B47UC-N5GTFG Details Description
Related parts for S-1131B47UC-N5GTFG
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ION 16-DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 6POS datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf