Seiko Instruments S-1131B50UC-N5JTFG
S-1131B50UC-N5JTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B50UC-N5JTFG
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B50UC-N5JTFG.pdf
Availability of S-1131B50UC-N5JTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B50UC-N5JTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B50UC-N5JTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B50UC-N5JTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B50UC-N5JTFG
Related LinksS-1131B50, S-1131B50UC-N5JTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B50UC-N5JTFG Details Description
Related parts for S-1131B50UC-N5JTFG
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 3V 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1.5A TO220F-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE PINS datasheet.pdf
UV-SCE-1/4-2.0-4 datasheet.pdf
33UF 100V 10X12,5 datasheet.pdf