Seiko Instruments S-1132B18-M5T1G
S-1132B18-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B18-M5T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B18-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B18-M5T1G
QUANTITY
S-1132B18-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B18-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B18-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B18-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B18-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B18-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B18-M5T1G
RES SMD 1 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf