Seiko Instruments S-1132B18-U5T1G
S-1132B18-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B18-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B18-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B18-U5T1G
QUANTITY
S-1132B18-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B18-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B18-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B18-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B18-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B18-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B18-U5T1G
DIODE GEN PURP 400V 16A TO220AC datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD MPI 52-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 250MM datasheet.pdf