Seiko Instruments S-1132B28-M5T1G
S-1132B28-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B28-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B28-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B28-M5T1G
QUANTITY
S-1132B28-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B28-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B28-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C