Seiko Instruments S-1132B29-M5T1G
S-1132B29-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B29-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
S-1132B29-M5T1G.pdf
Availability of S-1132B29-M5T1G
QUANTITY
S-1132B29-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B29-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B29-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B29-M5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B29-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B29-M5T1G Details Description
Related parts for S-1132B29-M5T1G
CONN TERM FEMALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
TOOL ERGONOMIC CRIMP BNC, TNC datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf