Seiko Instruments S-1132B29-U5T1G
S-1132B29-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B29-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B29-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B29-U5T1G
QUANTITY
S-1132B29-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B29-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B29-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B29-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B29-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B29-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B29-U5T1G
RES ARRAY 2 RES 1.5 OHM 0606 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 120MA 8DIP datasheet.pdf
ICLATCH TRANSP 10BIT LV 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ SLOW PULSE datasheet.pdf
BACKSHELL EMI DB9 DIE CAST ZINC datasheet.pdf
DGTL ISO 6KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
29 AMP BLADE HDR ASSY/MIL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SMT 6.5MM datasheet.pdf