Seiko Instruments S-1132B35-I6T2G
S-1132B35-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B35-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.3A SNT6A
Datasheet Download
S-1132B35-I6T2G.pdf
Availability of S-1132B35-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1132B35-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B35-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1132B35-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B35-I6T2G
Related LinksS-1132B, S-1132B35-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B35-I6T2G Details Description
Related parts for S-1132B35-I6T2G
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN,PIN,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE DEVICENET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 876MA 250 MOHM datasheet.pdf